Informace o materiálech

Jelikož si jsou často zákaznice nejisté označením materiálů, které u našich produktů najdete, rozhodly jsme se napsat článek, který vám pomůže se trochu lépe zasvětit do světa materiálů...

 

VISKÓZA, RAYON, UMĚLÉ HEDVÁBÍ...

Co je to za materiály? Jaký je mezi nimi rozdíl? Vůbec žádný. Tedy, všechna tato označení jsou stejná pro jeden materiál. Pro nás je nejznámější název viskóza, zatímco zejména v USA je používanější označení rayon, ale mezi staršími ročníky je často používaným výrazem také umělé hedvábí. 

V každém případě jde o přírodní materiál, jehož základní surovinou je přírodní celulózová hmota, která se získává z bavlny nebo ze dřeva. Tento materiál se používá už od 19. století, kdy začal nahrazovat drahé hedvábí. Oblečení obsahující viskózu/rayon/umělé hedvábí, je velmi příjemné, měkké, splývavé a chladivé, proto je materiál vhodným a příjemným v parných horkých dnech. Má podobné vlastnosti jako pravé hedvábí, což znamená, že se látky méně žmolkují a na oblečení se nenachytávají smítka. Na údržbu je ale, oproti pravému hedvábí, mnohem jednodušší - oblečení je možné prát v pračce (ovšem pouze na 30°C a za použití jemného programu!) a není třeba ho žehlit. Tento materiál je lepší ždímat jen na méně otáček, nebo raději jen vymačkat a místo sušičky, která snižuje živnost vláken, sušit prádlo pověšené. Viskóza má ale samozřejmě i své záporné stránky - některé látky mohou mít tendenci se srážet a také se oblečení častým praním ničí. 

 

LYOCELL...

Jedná se o nový materiál, který se začal používat od roku 2018. Jedná se o celulózové vlákno, které se získává ekologicky z dřevní hmoty dubu nebo buku. Je podobný viskóze, ale je prodyšnější a odolnější. Materiál je velice měkký, příjemný na omak a navíc je pevný, takže se málo mačká. Lyocell je prodyšný a navíc dokáže vyvolat lehce chladivý pocit, což je příjemné především pro letní oděvy. Snad jedinou nevýhodou je jeho vyšší cena.

01 (2)_1

MODAL...

Základní surovinou pro výrobu modalu je bukové dřevo. Jeho vlákna se vyznačují hladkým a jemným povrchem, díky čemuž má modal hedvábný lesk se zářivými barvami. Na omak připomíná bavlnu. Modal je výborný pro svou vlastnost rychle odvádět pot od povrchu těla a díky tomu se velmi příjemně nosí. Látka je odolná, a to i po častějším praní. Oproti klasické viskóze se látka méně sráží a méně se mačká. Optimální je materiál prát na šetrný program maximálně na 40°C, ale doporučuje se oděvy nežehlit, nebělit, nesušit v bubnové sušičce a nebo chemicky čistit. 

 

LYCRA, SPANDEX, ELASTAN...

Tato označení se používají pro polyuretanová vlákna, která se vyznačují mimořádnou pružností. Látky jsou pevné a odolné proti oděru. Vlákna lze natáhnout až na 7 násobek a po uvolnění se vrací zpět. Materiál se při výrobě zpevňuje ovinutím dalšího, odolnějšího a pevnějšího vlákna, kterým je nejčastěji bavlna. Lycra/spandex/elastan se používají v oděvním průmyslu hlavně pro výrobu sportovního oblečení a plavek, ale také pro výrobu spodního prádla nebo punčocháčů, tedy u oděvů, které těsně obepínají tělo. Materiál je skvělý především pro svou pružnost, splývavost a tvarovou stálost, ale hlavně díky tomu, že se dokáže přizpůsobit křivkám postavy, je velmi pohodlný.

 

RAMIE...

Ramie je rostlina kopřivového druhu, jejíž lýková vlákna jsou zpracovávána podobně jako vlákna lněná nebo konopná. Nejznámějšími a nejoblíbenějšími vlastnostmi ramie je především její odolnost, schopnost udržovat tvar a lesklost. Díky tomu, že tato rostlina není nijak náročná na pěstování a rychle roste, řadí se mezi ekologické suroviny. Vlákna této rostliny jsou tvarově stálá, proto oděv vyrobený z ramie zůstane dlouho hezký a nevytahaný. Nevýhodou materiálu je menší elasticita.