Přírodní materiály | LEN

Léto se nám blíží a s ním i čím dál vyšší teploty. Spousta lidí pak vyhledává přírodní materiály, které jsou ve vysokých teplotách příjemné.

Jedním z těchto materiálů je právě len. Len je rostlina, která není na vypěstování příliš náročná. Rostlina roste rychle a její porost je poměrně hustý, proto dokáže dobře zápasit s plevelem a proti jiným plodinám je na jeho vypěstování potřeba mnohem méně hnojiv. Také spotřeba vody je při pěstování mnohem menší, než při pěstování bavlny. Vlákna lnu je navíc možné recyklovat a jsou biologicky rozložitelná. Len proto patří mezi ekologické materiály.

Len je typický svými bleděmodrými kvítky. Lněná vlákna se pak získají z jader stonků. Vzniku samotného vlákna předchází dlouhý a složitý proces.

 len obrázek

Len je na dotyk chladivý, výborně saje vodu a dobře odvádí teplo. Vlákno může pojmout až 30% vody, přestože pak není na dotek mokré a působí chladivě. Lněné vlákno také dokáže dobře odolat lidskému potu, proto na oděvech nedochází k vytváření tzv. "map". Je vysoce prodyšný a jeho vlákna obsahují oleje, které při dlouhodobějším používání pomáhají chránit naše tělo.

Len je také velmi vhodný pro alergiky, protože nepohlcuje prach, naopak ho odpuzuje, odolává také roztočům, plísním a bakteriím. Velice vhodný je tedy zejména pro lidi trpící lupénkou, atopickým ekzémem, astmatem nebo různými druhy alergií. 

Oproti bavlně je len odolnější a jeho životnost daleko delší. Díky tomu, že jsou vlákna velmi odolná, dobře drží svůj tvar. Přestože praní většinu textilních vláken ničí, lnu to naopak prospívá. Čím více se len pere, tím začíná být měkčí a jemnější. Například bavlna po třech letech používání se svou životností končí, lněná látka ale začne být tou dobou paradoxně ještě krásnější a lesklejší. Lněný oděv pokožku navíc chrání před UV zářením a neelektrizuje

Vlákna lnu jsou pevná, a tak je látka méně pružná. Spousta lidí považuje u lnu za nevýhodu jeho mačkavost, jiní to naopak berou jako přednost. Lněná látka se mačká neopakovatelně a tedy se chová jako čistě přírodní materiál. Lněné oděvy by se neměly žehlit úplně dohladka. Případně se pak snižuje mačkavost oděvů příměsí jiných materiálů, jako je například bavlna, hedvábí nebo viskóza.

Len se při praní snadno obarví od ostatních materiálů a má tendenci chytat vlákna jiných tkanin, proto je vhodné lněné oděvy prát zvlášť. Je třeba také počítat s tím, že se len při prvním praní může lehce srazit (zhruba o 3-7%). Přestože len dokáže odolat vysoké teplotě, stačí ho prát na nižší teplotu, ideálně na 40°C. Len totiž díky své hladké struktuře dokáže při praní snadněji uvolnit nečistoty. Lněné oděvy by se neměly příliš ždímat, omezí se tak mačkavost materiálu. Je vhodné se při praní vyhnout aviváži a bělidlům. Ideální je po vyprání prádlo dobře vypnout a usušit klasicky na šňůře.

Je dobré lněné oblečení skladovat ve skříni volně uložené a občas ho vyvětrat na čerstvém vzduchu, aby lněné vlákno mohlo dýchat.

Přestože lněné oděvy bývají dražší, později přinesou ekonomický efekt, jelikož životnost materiálu je dlouhá a prádlo stačí prát na nižší teploty s kratším pracím cyklem.

1_23_12_1