Rozdělení textilních vláken

 1_13

Pro lepší orientaci v textilních materiálech jsme pro vás připravily článek o tom, z čeho se vlastně jednotlivé materiály vyrábějí. Základem přírodních rostlinných vláken  je celulóza. Vlákna jsou vyráběná ze semen (bavlna) a nebo lýka (len). Mezi živočišná vlákna patří materiály, které se vyrábějí z vlny a srsti (ovčí vlna, mohér) a výměšků živočichů (hedvábí). 

Chemická vlákna dělíme na ta, která jsou vyráběna z přírodního polymeru - celulózová vlákna (viskóza, modal, tencel), acetátová vlákna a ze syntetického polymeru (polyestery, polyamidy, polyuretany). 

 01_1

Rostlinná vlákna 

BAVLNA

Bavlna je jednou z nejrozšířenějších textilních surovin. Vlákna jsou tvořena z celulózy získávané z bavlníku. Pěstuje se zejména v tropických oblastech. Bavlna je prodyšná, jemná a příjemná na dotek. Nevýhodou je, že se bavlněné látky mačkají a jsou neekologické na pěstování i zpracování. Na trhu jsou k dostání různé druhy bavlny, přičemž kvalitu určuje délka vláken (čím delší vlákna, tím kvalitnější materiál). Kvalitní bavlna bývá sice dražší, zato je pevná a oblečení pak déle vydrží. Méně kvalitní bavlněné tkaniny kvůli nepečlivému zpracování a krátkým vláknům brzy ztrácí svůj tvar, mají překroucené švy a velkou tendenci se žmolkovat.

43_214_1

 

LEN

Lněné vlákno se získává ze stonku lnu setého. Lněné oblečení se hodí zejména do horkého počasí, protože má chladivé vlastnosti a dokáže dobře absorbovat pot a zároveň odvádět teplo a vlhkost. Len je navíc pevný a odolný, proto má dlouhou životnost a dobře drží tvar. Jeho výroba je navíc oproti bavlně ekologičtější. Známou nevýhodou lnu je jeho vysoká mačkavost.

4_21_1

 

 

Živočišná vlákna

HEDVÁBÍ

Hedvábí je drahým materiálem, který je na dotek velice příjemný. Materiál se vyrábí z výměšků žláz motýla bource morušového. Jakmile se výměšky dostanou na vzduch, začnou rychle tuhnout, čímž se vytváří druh klihu. Z toho si pak motýl vytváří kuklu. Rozvinutím kukly se získává hedvábné vlákno. Vlákno hedvábí je velmi pevné, má luxusní perleťový vzhled a chrání pokožku před UV zářením. Díky aminokyselinám a dutinkám ve vláknu je hedvábí v horkém počasí příjemné a chladivé.

 

Chemická vlákna

VISKÓZA / RAYON / UMĚLÉ HEDVÁBÍ

Všechna tato označení se používají pro jeden materiál. Jedná se o materiál vyráběný z celulózy, získávané z dřevní hmoty, nejčastěji z jehličnatých stromů. Oblečení obsahující viskózová vlákna je velmi příjemné, měkké, splývavé a chladivé, proto je materiál vhodným a příjemným v parných horkých dnech. Má podobné vlastnosti jako pravé hedvábí, což znamená, že se látky méně žmolkují a na oblečení se nenachytávají smítka. Na údržbu je ale, oproti pravému hedvábí, mnohem jednodušší - oblečení je možné prát v pračce (ovšem pouze na 30°C a za použití jemného programu!) a není třeba ho žehlit. Tento materiál je lepší ždímat jen na méně otáček, nebo raději jen vymačkat a místo sušičky, která snižuje živnost vláken, sušit prádlo pověšené. Viskóza má ale samozřejmě i své záporné stránky - některé látky mohou mít tendenci se srážet a také se oblečení častým praním ničí. 

1_41_51_61_7

 

MODAL

Základní surovinou pro výrobu modalu je bukové dřevo. Jeho vlákna se vyznačují hladkým a jemným povrchem, díky čemuž má modal hedvábný lesk se zářivými barvami. Na omak připomíná bavlnu. Modal je výborný pro svou vlastnost rychle odvádět pot od povrchu těla a díky tomu se velmi příjemně nosí. Látka je odolná, a to i po častějším praní. Oproti klasické viskóze se látka méně sráží a méně se mačká. Optimální je materiál prát na šetrný program maximálně na 40°C, ale doporučuje se oděvy nežehlit, nebělit, nesušit v bubnové sušičce a nebo chemicky čistit. 

24_4143-210035_02_4

TENCEL / LYOCELL

Oba výrazy znamenají totéž. Tencel je totiž obchodní značka pro sadu vláken zvaných Lyocell. Materiál je velmi oblíbený pro svou měkkost. Zároveň je pevný jako polyester, chladivý jako len, hřejivý jako vlna a dokáže pojmout více vlhkosti než bavlna. Jedná se navíc o materiál, který je šetrný k životnímu prostředíVyrábí se z eukalyptového dřeva a je stoprocentně přírodně rozložitelný. Eukalyptus je nenáročný, rychle roste a není třeba ho nijak zavlažovat, ošetřovat proti škůdcům, ani hnojit. Navíc chemie, která je při zpracování použita, je zachycována a znovu využita, tím pádem do ovzduší neuniká a neničí životní prostředí.

4_31_304

 

ACETÁTOVÁ VLÁKNA

Acetát se vyrábí z vysoce kvalitní celulózy dřeva. Vlákna jsou velice příjemná na omak, mají hezký lesk a velkou splývavost, čímž se podobají přírodnímu hedvábí. Acetát má však sklon elektrizovat. Vlákna se používají buď samotná nebo ve směsi s jinými druhy vláken, jako je viskóza, polyester a polyamid.

 

POLYESTER

Polyester je syntetická látka. Základní surovinou pro jeho výrobu je ropa. Hmota se protlačí tryskou a tím vznikne polyesterové vlákno. Velkou výhodou polyesteru je jeho nemačkavost, odolnost vůči oděru a působení světla a to, že velmi rychle schne. Barvy polyesteru jsou také velmi stálé a nevyblednou. Při správném a kvalitním zpracování, je polyester na dotek velmi příjemný a chladivý. Nevýhodou je hlavně to, že polyester není ekologický.

011_91_101_11

POLYAMID / NYLON 

Vlákno polyamidu je lehké, pružné a jedno z nejodolnějších. Výhodou látky je její nemačkavost, rychle schne a nežmolkovatí. Často se používá jako příměs ostatních materiálů. 

1_1284_5

ELASTAN / LYCRA / SPANDEX

Lycra a spandex jsou obchodním názvem pro elastan. Jedná se o syntetické, vysoce pružné vlákno, vyrobené z polyuretanu. Elastan se dokáže bez porušení natáhnout až na 3-7 násobek a po uvolnění se vrátí zpět. Vlákna dokáží odolávat působení světla a mořské vodě. Elastan se často používá v kombinaci s dalšími materiály, čímž snižuje mačkavost oděvu.

 04_11_144_6